Proukraiński wiec rozpędzony przez Rosjan w Chersoniu

Serwis Marsz Powstańców informuje iż proukraiński wiec został rozpędzony przez Rosjan w Chersoniu po wyparciu administracji miasta
Rosyjskie siły użyły gazu łzawiącego i granatów ogłuszających do rozpędzania proukraińskiego wiecu w okupowanym mieście Chersoń, powiedział Kijów, dzień po tym, jak Rosja ogłosiła, że ​​przejęła kontrolę nad południowym regionem.

Władze lokalne twierdzą, że Rosja mianowała swojego burmistrza w Chersoniu 26 kwietnia po tym, jak jej wojska przejęły centralę administracyjną w stolicy regionu na południu Ukrainy, jednym z pierwszych miast zaatakowanych po inwazji Moskwy 24 lutego.

Od czasu do czasu w Chersoniu odbywały się antyokupacyjne demonstracje, a 27 kwietnia w centrum miasta ponownie zebrały się tłumy.

„Podczas pokojowego wiecu proukraińskiego na Placu Wolności w Chersoniu żołnierze rosyjskich sił zbrojnych użyli gazu łzawiącego i granatów ogłuszających przeciwko ludności cywilnej” – podała w oświadczeniu ukraińskie biuro prokuratora generalnego.

W oświadczeniu stwierdzono, że co najmniej cztery osoby zostały ranne , a urząd prowadzi śledztwo. Nie było natychmiastowych komentarzy na temat wiecu ze strony rosyjskiej.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało 26 kwietnia, że ​​uzyskało pełną kontrolę nad regionem Chersoniu, który jest strategicznie ważny, ponieważ leży na obszarze, który zapewni Rosji lądowe połączenie między wspieranymi przez Kreml obszarami separatystycznymi na wschodzie a okupowanym regionem Krym.